Dawka polityki

Wpis

czwartek, 11 lipca 2013

Przymusowe lądowanie prezydenckiego samolotu

Prezydent Boliwii Evo Morales, wracający z wizyty w Moskwie, musiał przymusowo lądować w Austrii, ponieważ rządy Francji, Hiszpanii i Portugalii nie udzieliły zgody na przelot prezydenckiego samolotu nad ich przestrzenią powietrzną. Wszystko w obawie, że na pokładzie samolotu Moralesa może przebywać poszukiwany Edward Snowden.

Podczas swojej wizyty w Rosji Evo Morales powiedział, że rozważy udzielenie azylu Snowdenowi. Prawdopodobnie te słowa oraz bliskość Snowdena wywołały międzynarodową histerię, która doprowadziła do narażenia życia i godności jednego z przywódców rządu.

Rządy wielu krajów Ameryki Południowej są oburzone tym incydentem. Ich zdaniem kraje europejskie dają się wciągnąć w histeryczną politykę Stanów Zjednoczonych w związku z Edwardem Snowdenem.

Edward Snowden jest 30-letnim informatykiem, poszukiwanym przez służby wywiadowcze USA, który pracował jako analityk na Hawajach w firmie Booz Allen, która jest partnerem zewnętrznym Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

20 maja Snowden przyleciał do Hongkongu wraz z wykradzionymi tajnymi dokumentami. Część z nich ujawnił. Są to informacje dotyczące tajnego programu inwigilacji elektronicznej prowadzonego przez amerykański wywiad. Nie wiadomo ile i jakie dokładnie dokumenty zabrał ze sobą Snowden. Wiadomo, że stara się on o azyl polityczny w około 20 krajach, jednak mało prawdopodobne, żeby jakiekolwiek państwo europejskie wyraziło na to zgodę. Kraje Unii Europejskiej są w sojuszu z USA.

Obecnie Edward Snowden znajduje się w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. Władze USA unieważniły jego paszport.

Więcej na ten temat na stronie http://www.stefczyk.info/wiadomosci/swiat/ostra-krytyka-rosji-ws-samolotu-moralesa,7910600582Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
dawkapolityki
Czas publikacji:
czwartek, 11 lipca 2013 09:28

Polecane wpisy